Tolga Sağ ilk solo albümünü çıkardı Murat Tunalı

 

Elbette babası gibi okuyor bağlama üstadı Arif Sağ'ın oğlu... "Babam gibi okuyorum çünkü bu, bir kültürün devamı" diyor. "Yol" albümünde sade vokal tekniği, deneysel düzenlemeleri ve seçtiği ilginç türkülerle dikkat çekiyor.
Ünlü bir sanatçının oğlu olmanın, kişiye büyük avantaj sağlayacağı düşünülür nedense. Onlar hayat yarışına bir adım önden başlamış şanslı çocuklardır. Soyadları sayesinde her kapı açılacak, başarıyı yakalamak için babalarının izinden gitmeleri yeterli olacaktır.
Bu akıl yürütmenin gerçekle ilgisi olmadığını bilen çocuklardan biri de Tolga Sağ. Elbette Arif Sağ'ın oğlu olmanın getirdiği avantajları inkâr etmiyor. Babasının, arkadaşlarıyla birlikte yarattığı müzikal ortamın içinde büyüdüğünü, onun stüdyosunun kendisini geliştirmesi için bir okul olduğunu kabul ediyor. Fakat ünlü bir soyadına sahip olmanın garip eleştirilerle yüzyüze kalmak anlamına geldiğini söylüyor.
İkinci albümü "Yol"da babası gibi sade bir sazla çalıp söylüyor türküleri. Bu yüzden "Arif Sağ taklidi yapmış" diye eleştirilebilir. Caz düzenlemelerinin yapıldığı türküler ise, ondan babasına yakışır bir ciddiyet bekleyenler tarafından taşa tutulabilir. Anlayacağınız eğer ünlü değilseniz sadece ünlü olmaya çalışıyorsunuzdur. Eğer ünlü birinin oğluysanız hem ünlü olmaya çalışmak, hem de babanızla kıyaslanmaya göğüs germek zorundasınız.

Kimya mühendisi olacaktı


1973 doğumlu Tolga Sağ yedi - sekiz yaşlarından beri bağlama çalıyor. Kısa bir süre babasının açtığı müzik merkezine devam eden Tolga için müzik, hayatında hep bir yer tutmuş. Ama daha çok hobi olarak... Onu müziğe bağlayan, iki yıl okuduktan sonra tutunamayacağını anladığı kimya mühendisliği. Yetenek sınavıyla Marmara Üniversitesi Müzik Eğitimi bölümüne girmiş. O arada babasının "Umut" adlı albümünde bir parça seslendirerek kendini denemiş. Gerçek anlamda kendini yansıttığını söylediği çalışma ise, Erdal Erzincan ve İsmail Özden'le birlikte yaptığı, 97 tarihli "Türküler Sevdamız." Yaklaşık bir buçuk yıldır uğraştığı, geçen yılın temmuz ayından beri kayıtları süren "Yol," Tolga Sağ'ın ilk solo çalışması. Çalışma aşamasında birçok türkünün girip çıktığı albüm genelde Doğu Anadolu ağırlıklı olsa da Karadeniz yöresinden "Oy Araba" gibi ilginç örnekler de içeriyor. Düzenleme açısından da deneysel çabalar dikkat çekiyor. "Kostak Yeri"nin Levent Altındağ tarafından yapılmış nefesli ağırlıklı düzenlemesi, Eylem Pelit'in "Oy Araba" ve "Göleli Gelin"e yaptığı pop caz düzenlemeler ve "Mezar Arasında"ya Cengiz Özdemir'in elinden çıkma yaylı düzenlemesi, türkülerin yapısına fazla zarar vermeden kotarılmış, oturaklı çalışmalar... Kaynak kişi olarak Ruhi Su'nun gösterildiği "Zamanede Bir Hal" deyişi ise albümün en etkileyici performansı...Tolga Sağ albümde emeği geçen sanatçı kadrosuna şükranlarını sunmayı ihmal etmiyor. Özellikle telefon eder etmez aynı gün içinde stüdyoya gelen Erkan Oğur ve İsmail Hakkı Demircioğlu'na ve uçağını kaçırmayı göze alarak gelip vokal yapan Fuat Güner'e teşekkür ediyor.Tolga Sağ'ın sesi ve üslubu Arif Sağ'ı andırmıyor değil doğrusu. Ama o, bu durumun bir eleştiri konusu yapılamayacağını düşünüyor. "Tabii ki babam gibi okuyorum. Babam da birçokları gibi okur, çünkü bu yerleşik bir kültürdür" diyor. Ona göre bu taklit değil, bir kültürün devamı...