Robert Kolej'de Bağlama Sesi TV'DE 7 GÜN 20/10/1986

Arif Sağ'ın oğlu Tolga, İngilizce'yi anadili gibi sökmüş, tam bir kolejli.Ama, o ingiliz-Amerikan müziğinin yanı sıra,elinden bağlamayı düşürmüyor...
Babasının oğlu ..Deyim yerinde ise Arif Sağ'ın oğlu için bir zaman sonra belki de "Babasının oğlu" denecek. Çünkü; henüz Robert Kolej'de öğrenci olan Tolga Sağ, babası gibi olmasa bile ,elinden bağlamayı düşürmüyor...Düşürmüyor düşürmesine ama, baba Arif Sağ ne diyor bu duruma ?
"Önce okul...Sanatçı olmasın demiyorum ama,ben önce okulunu bitirmesini,bağlamayı ise,bir hobi olarak çalmasını istiyorum.Yeteneği var.Ama hocası ben değilim."

Küçük Sağ, babasından gizli olmasa bile, eline bağlamayı aldığında,babasıyla yanyana çalacağını aklına getirmemiş bile.Ve gün gelip baba-oğul ekranda yanyana gelip bağlamanın tellerine vurduğunda, Arif Sağ şaşırmadan edememiş.
Fazlaca amatör sayılmayan oğlu kendisiyle oldukça zor bir parçayı çalmış...
" Önce çok heyacanlandım.Tabii birazda korktum. Ya yanlış çalarsam diye...Onun için çok dikkatli çaldığım gibi çalmadım."

ilk sınavını televizyondan verinceye kadar arkadaş ısrarlarıyla okulda ufak tefek konserler veren Tolga, müzik konusunda bakın neler söylüyor:
"Bence müzik insanların duygularının ifade edilişidir. İçten gelen bir duygudur. Okulda müzik derslerinde piyano eşliğinde İngilizce şarkılar söylüyoruz ama, ben duygularımı en güzel bağlamayla ifade edebiliyorum. Ve Türk Halk müziği'nin insanın duygularını en iyi ifade eden müzik olduğuna inanıyorum."

Türkçe konuşmanın yasak olduğu okulda bağlamayı sevdiren Tolga, şimdilik sanatçı olmayı düşünmüyor. "Sanatçı olmak benim için ikinci planda kalıyor.Önce annemin, babamın dediği gibi okulumu bitirip bilgisayar mühendisi olacağım" diyor.

Arif Sağ'ın evinde huzurlu bir yaşam hüküm sürüyor. Ailesiyle birlikte sanat dünyasının keşmekeşinden uzakta, hafta sonlarını geçiren Sağ, eşi ve çocuklarıyla olmaktan mutluluk duyuyor. 19 Ekim'de Londra'da bir resital verercek olan Sağ, kurduğu plak şirketinde nitelikli kaset ve plaklar yapmak için kolları sıvamış...
"Tek kişilik konserlerimi halk önce yadırgadı ama,sonra alıştı. Ben şimdi para kazanıyorum. Çocukluğumda yaptığım müzik sırasında aç kalmıştım. Nitelikli şey yapınca para kazanılmaz diye bir şey yok onun için de oğlumun önce okumasını istiyorum."

 

Tasarım: